Материален или сантиментален подарък? Какво казва науката.
Оказва се, че по-евтиното не винаги е толова лош избор. Изборът на сантиментален подарък е по-добрият вариант според науката.

Екипът на Our Love
- 3 мин.
- 4 септември 2020
Което е по-стресиращо: да нямаш идея какво да вземеш за подарък и рискуваш да не се хареса, или да си от страната на получателя и ти дадат наистина лош подарък, който трябва да се преструваш, че ти харесва?
Да, и двете ситуации са доста неловки. Нямаше ли да е по-добре ако имаше научно обоснован начин да определиш перфектният подарък.
Ами, добри новини!
Материален срещу сантиментален подарък
Често разглеждаме два различни вида подаръци: сантиментални и материални. Ако си склонен да стоиш в безопасната зона и да не рискуваш с необичаен подарък, не си само ти. В проучване на Journal of Consumer Psychology, много от участниците избират да подарят материален и предсказуем подарък, предполагайки, че това е, което получателят предпочита да получи.
Ето какво се получава:
Tова предположение често е погрешно.
Оказва се, че получателите по-скоро биха искали емоционален подарък, което да докосне сърцето им, отколкото потребителски стоки, които съответстват на личността им. Също, те предпочитат да имат по-малко ценен подарък с по-голямо сантиментално значение, отколкото обратното.
Снимка на любим музикант СРЕЩУ снимка с двама ви
Участниците в експеримента са помолени да изберат подарък за свой приятел за рождения им ден. Те са можели да избират между снимка на любимия музикант на получателя или обща снимка на двама приятели заедно. Междувременно хората, чакащи подаръците, са били помолени да изберат кой от тези два подаръка биха искали да получат.
Подаряващите избират сантименталния подарък – снимката на двамата приятели в 63% от случаите.
Това означава, че 16% от хората, които искат сантименталния подарък, не са го получили. Дори много близки приятели не дават сантиментални подаръци толкова често, колкото биха искали да ги получат.
Какъв е перфектният романтичен подарък?
Ваучер за пазаруване за любим магазин или снимка на двойката с персонализирана рамка – кое смятате е по-исканият подарък?
Разбира се, снимката на влюбените, но отново както в примера по-горе, получателите не получават сантименталния подарък толкова, колкото биха искали.

Защо се получава разминаване в очакванията?
Тайната се крие в това, че в някои ситуации попадаме в състояние на “избягване на риск” (risk aversion). Определение в Wikipedia на термина:
С този термин от психологията можем да си обясним, защо хората подаряващи подаръци, избират материалните изненади повече от сантименталните. Представи си, че получателят ти е голям фен на футболния клуб “Барселона”. Кое ти се струва по-сигурно: да подариш тениска на отбора или колаж с ваши снимки заедно?
След като си сигурен, че човекът е фен на съответния отбор, това вероятно те кара да смяташ, че правиш сигурен избор с тениската.
Все пак, ако избереш колажа, не се знае дали човекът ще го оцени толкова много, пък и паричната стойност на подаръка най-вероятно ще е по-ниска. Това също е нещо, което като подаряващ, не искаш бъде подложено под съмнение (въпреки че нека си признаем, никой няма да се оплаче от това да похарчи по-малко за стойностен подарък 😋).
Забележка: Този метод на преценка е валиден само , когато човекът с повод не е посочил изрично какво иска да получи. Ако е така, винаги е по-добре да го послушаш, вместо да опиташ да го “изненадаш” с нещо неочаквано.
Заключение в едно изречение
Ако искаш да подариш нещо, което празнуващият наистина иска да получи, трябва да обмислиш варианта за нещо сантиментално.